Son Eklenen Uçuşlar

Bizi Arayınız

Türkmenistan'da Gezilecek 10 Yer

Türkmenistan'a seyahat edecekseniz kesinlikle listemizde yer alan yerleri gezmenizi tavsiye ederiz. 

Daşoğuz, Dasoguz'da Kuzey Türkmenistan'da bulunuyor. Konya-Urgenç'i ziyaret eden turistlerin merkezi konumundadır. Dashoguz'da 7 kilogramlık bir göktaşı düştüğünde kent dünyaya dikkat çekti.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Mary, Türkmenistan'ın üçüncü büyük şehridir. Kara Kum çölünün kalbinde büyük bir vahada bulunmaktadır. Zengin bir eser koleksiyonuna ev sahipliği yapan tarih müzesi, Türkmen halıları ve milli elbiseler kentin ana cazibe merkezidir.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Konye Urgench, kuzeydoğu Türkmenistan'da bir belediyedir. Urgenç antik kenti; Eskiden Khewarezm'un başkenti olan bu yerdeydi. Kent, Cengiz Han tarafından insanlık tarihinin en kanlı katliamları olarak görülen yeryüzüne indirildi.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Merv, İpek Yolu üzerinde Orta Asya'nın tanınmış Oasis kasabalarından bir diğeri daha. İddia'ya göre Merv, 12. yüzyılda dünyanın en büyük şehriydi. Hindu dininin Meru Dağı'nda başladığı ve Hinduizmin dünyanın merkezi ilan ettiği düşünülmektedir.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Nissa, Parthian İmparatorluğunun en önemli şehirlerinden biriydi; Şehrin Aşkabat'ın güneybatısında yer alıyor. Kent M.Ö. ilk on yılda meydana gelen bir depremle tamamen yok oldu. Nissa'daki kalenin kalıntıları UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Annau Arkeoloji sitesi İpek Yolu üzerindedir, 1904 yılında kazılar başlatılmıştır. Kazılar sırasında çocuk iskeletleri, boyalı seramik, geometrik bezemeler ve develerin en eski kalıntıları keşfedilmiştir. Develerin ilk evcilleştirildiği kabul edilir.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Türkmenistan'ın Ahal eyaletinde bulunan bir vaha kasabasında Saraghs şehri. Kent İpek Yolu üzerinde önemli bir vaha idi. Sufi Abul Faz'ın türbe Serakhs Baba olarak da bilinir Saragh bulunmaktadır. Şeyh Ahmed Al Khady'nin mezar yeri de kentte mevcut ve Yarty Gumbez Türbesi adı ile biliniyor.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Ortaçağda yaşayan Abiverd şehri, İran sınırının yakınındaki Güney Türkmenistan'daki Ahal ilinde bulunuyor. Şehrin kalıntıları eski bir kale ve bir camidir.Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Dekhistan şehri, Hazar Denizi yakınlarındaki Türkmenistan'ın batısında yer almaktadır. Şehir, Misrian Vadisinde bulunur; Orta Asya'daki herhangi bir yerin en eşsiz arazilerinden birine sahiptir.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer


Aşkabat Türkmenistan'ın başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. Kent, Kara Kum Çölü ile Kopet Dağı dağ aralığı arasında yer almaktadır. Kent, Orta Asya'nın en büyük camilerinden biri olan 'Türkmenbaşı Ruhi Camii' olarak da bilinen Kıpçak camisine ev sahipliği yapmaktadır.

Turkmenistan'da Gezilecek 10 Yer

Ücretsiz Çağrı Merkezi 0850 346 85 69